jQuery - úvod

Napsal Denik-vyvojare.bloger.cz (») 30. 12. 2010 v kategorii JavaScript, přečteno: 1362×

Vývoj webových aplikací s sebou nese celou řadu úskalí. Jedním z hlavních problémů je existence několika základních prohlížečů, které se od sebe často odlišují v podstatných věcech. Tyto rozdíly jsou například v implementaci JavaScriptu, CSS, ale i HTML (což je patrné v současnosti v souvislosti s HTML 5 ). To sebou přináší nutnost testovat kód v různých prohlížečích, u těch nejdůležitějších i v různých verzích. Nejedná se jen o rozdíly ve vzhledu, ale i ve funkčnosti. To vývoj prodlužuje a komplikuje. Kromě běžných problémů často v praxi narazíme i na velmi záludné komplikace jako například úniky paměti ( memory leaks ) , které se objeví jen v určitých prohlížečích a v určitých situacích ( především při použití nevhodných technik kódování ). Dokud člověk na takový problém nenarazí, ani ho často nenapadne sledovat u webové aplikace spotřebu paměti při testování v různých prohlížečích. O tom třeba jindy.

Pokud bychom byli odkázáni pouze na běžný JavaScript, museli bychom často v kódu ošetřovat různé typy použitých prohlížečů, což kód značně komplikuje. Mnohem jednoduší by bylo, kdybychom mohli používat jeden kód, který by fungoval ve všech prohlížečích. (a k tomu právě slouží jQuery a další knihovny )

Další problém představuje, že mnoho potřebných věcí v aktuální verzi HTML prostě chybí. Stejně tak JavaScript jako jazyk má mnoho limitací. Proto vývojáři často využívají knihovny nebo chcete-li frameworky.

Mezi nejznámější patří například Prototype, Scriptaculous, Dojo a především v poslední době stále více populární jQuery.

Jquery-graf

Vývoj jeho poularity můžeme sledovat na následující stránce.

Pro srovnání s ostatními knihovnami poslouží tento graf

Jquery-graf-2

Aktuální podobu můžeme získat zde.

Na tomto serveru můžeme také najít přehled používaných internetových technologií.

JQuery je knihovna, která je napsaná v JavaScriptu. Nenabízí tedy něco, čeho bychom v běžném JavaScriptu nedosáhli, ale prostě nám jen velmi usnadňuje život. Je licencována pod duální licencí MIT a GPL. jQuery podporují významné společnosti jako Microsoft a Nokia.

Umožňuje nám například :

  • snadnější práci s DOM elementy
  • lepší práci s událostmi
  • efekty a animace
  • práci s Ajaxem

a mnoho dalšího. Podrobněji se tomuto tématu budu případně věnovat jindy.

Přestože tato knihovna funguje napříč různými prohlížeči (IE 6.0+, FF 2+, Safari 3.0+, Opera 9.0+, Chrome)  neznamená to, že nemusíme testovat. Občas se nějaké drobnosti vyskytnou. Přesto je ale vývoj mnohem pohodlnější a rychlejší než v běžném JavaScriptu.

Nad jQuery existuje nadstavba jQuery UI, která umožňuje především snadnou tvorbu uživatelského rozhraní.

Zajímavé odkazy:

jQuery - wikipedia - cs

jQuery - wikipedia - en

Štítky: jquery, javascript
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a pět